Androloji Nedir?

Androloji Nedir?

Androloji; erkek cinsel sağlığı, erkek infertilitesi(kısırlığı) ve kadın cinsel sağlığı ile ilgilenen bir bilim dalıdır.

Androloji kelimesinin kökeni oldukça eskidir. “Andros=Erkek” ve “Logos=Bilim” kelimelerinin birleşmesinden meydana gelen Androloji terimi ilk olarak Antik Yunan’da Alciphoron ve Lucianus tarafından kullanılmıştır.

Androloji’nin ilerleyen bilime paralel olarak ilgi alanındaki değişiklikler beraberinde kullanılan bir takım terimlerinde kullanımında değişikliklere neden olmuştur. Örneğin, empotans (iktidarsızlık) terimi yerine erektil disfonksiyon terimi kullanılmaya başlanmış, libido (cinsel istek) kaybı, orgazmı sorunu, prematür ejakulasyon (erken boşalma), prostat hastalıkları (iyi huylu büyüme-prostat kanseri) gibi sorunların erkek cinsel sağlığı sorunları içinde ayrı ayrı ele alınmaya başlamıştır..

Günümüzde, erkek sağlığı (üreme sistemi, cinsel sağlığı, prostat hastalıkları) ile kadın cinsel sağlığını etkileyen tüm bozuklukların yanı sıra, erkekte yaşlanma ile ortaya çıkan değişiklikleri de (Andropoz) inceleyen bir bilim dalı olan Androloji gelişmelere açık bir alandır. Bilim alanındaki gelişmeler, günümüzde bu konu ile ilgili insanların tanı, tedavisinde ve sağlıklı ve kaliteli bir hayat sürdürmelerinde önemli değişiklikler sağlamaya yol açacaktır.

SÖZLÜK - FORUM - SOSYAL AĞ

Twitter

SON TWITTER GÖNDERİLERİ

twitter Follow erkekinfertilitesi on Twitter
Buradasınız: İNFERTİLİTE Androloji Nedir?